“FASER” S.A. : Barbórkowe 65-lecie Fabryki

“FASER” S.A. :  Barbórkowe 65-lecie fabryki

28 listopada br. załoga Fabryki Sprzętu Ratowniczego i Lamp Górniczych „Faser” SA w barbórkowej oprawie świętowała 65 letnią obecność swojego zakładu w Tarnowskich Górach. Podczas uroczystości odbywającej zgodnie z wieloletnią tradycją w Sali Bankietowej „Orfeusz” (dawniej integralnej częścią fabryki) pojawiło się znacznie więcej osób w mundurach górniczych niż w poprzednich latach. Pracownicy „Faser” coraz chętniej zaznaczają swoje związki z branżą wydobywającą kopaliny. Dzięki ich produktom górnicy pracują bezpieczniej niż kiedyś, co podkreślano w przemówieniach w trakcie podwójnej uroczystości z okazji Barbórki i jubileuszu tarnogórskiej fabryki.

– Niewiele firm może poszczycić się tak długą obecnością na rynku. Wyjście obronną ręką z różnych trudności i przetrwanie lat, gdy koniunktura była nieprzychylna i wiele tarnogórskich firm było likwidowanych, świadczy o tym, że nasze wyroby były obdarzane zaufaniem klientów, a „Faser” jawił się niezmiennie, jako poważny partner biznesowy. Dziś trzeba docenić wszystko to, co zostało zrobione dla tego zakładu. Z szacunkiem myślimy o tych, którzy tu pracują lub pracowali, którzy zostawili tu swoją młodość i siły, a być może i zdrowie. Myślę, że nie żałują tego, a my dzięki nim możemy snuć plany na przyszłość. Pamiętajmy, że każdy sukces powstaje rosnąc niepostrzeżenie i powoli. A wszystko będzie osiągalne, gdy będziemy czynić to razem – mówił Tomasz Sosnowski, prezes zarządu, dyrektor generalny „Faser” SA dziękując pracownikom za codzienny trud, wysiłek, wiedzę i wsparcie zadań produkcyjnych, organizacyjnych i biznesowych.

Barbórkowa uroczystość była okazją do podziękowań za wzorową, wieloletnią pracę i zasługi dla górnictwa. Minister gospodarki nadał stopnie: generalnego dyrektora górniczego I stopnia Tomaszowi Sosnowskiemu oraz generalnego dyrektora górniczego II stopnia Piotrowi Szot, zastępcy dyrektora ds. technicznych. Ponadto cztery osoby uhonorowano stopniami inżyniera górniczego, a dwóch pracowników otrzymało stopniem techników górniczych.

Podczas uroczystości 26 osób zostało wyróżnionych złotymi i srebrnymi odznakami Zasłużony Pracownik FSRiLG „Faser” SA. 11 przedstawicieli załogi uhonorowano Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Medalami Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA. 26 osób otrzymało listy gratulacyjne zarządu fabryki z okazji jubileuszowego stażu pracy: 50, 45, 35 lub 25 lat.

Pół wieku nieprzerwanie przepracował w tarnogórskiej fabryce Marian Kampa. Mając 15 lat rozpoczął naukę w przyzakładowej szkole, jak twierdzi z własnego wyboru, bo od wczesnego dzieciństwa lubił majsterkować. Pierwsze dwa lata stażu zawodowego wypełniła mu praca przy tokarce. Później, aż do przejścia na emeryturę, był zatrudniony w Laboratorium Pomiarowym Długości i Kąta. Jego specjalnością była metrologia, specyficzna kontrola jakości wyrobów.

– Kiedyś nasze wyroby od początku do końca powstawały w fabryce i wtedy bardziej się czuło pełną odpowiedzialność za jakość produktów. Teraz wiele elementów i części pochodzi z zewnątrz, wykonują je różni podwykonawcy. Podczas tych moich 50 lat wiele się zmieniło w fabryce. Najpierw się rozrastała, zwiększała produkcję i załogę. Obecnie są takie czasy, że ciągle trzeba się dopasowywać do rynku, zmieniających się szybko zamówień – mówi Marian Kampa

Nagrodzonym wyróżnienia wręczyli przedstawiciele zarządu fabryki: Tomasz Sosnowski, Piotr Broncel, i Piotr Szot oraz Tomasz Konwerski z CSRG S.A. w Bytomiu. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Sebastian Nowak, wicestarosta tarnogórski, wiceburmistrz Tarnowskich Gór Piotr Skrabaczewski. przedstawiciele: policji, wojska i Państwowej Straży Pożarnej, ING Bank Ślaski, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Wśród gości była liczna reprezentacja kierownictw firm współpracujących z fabryką – odbiorców produktów i usług oraz dostawców różnych komponentów do produkcji.

Po uroczystej akademii załoga fabryki bawiła się na biesiadzie prowadzonej przez Andrzeja Miś przy akompaniamencie zespołu muzycznego Wesoła Biesiada i występem Beaty Mańkowskiej.